Rané brambory – zdravější a chutnější

Uvažovali jste někdy, jaký rozdíl mezi pozdními bramborami a ranými? Že jsou chutnější, to napadne asi každého, ale víte, že jsou i zdravější? Obsahují více vody a bílkovin a naopak mnohem méně škrobu než odrůdy pozdní, díky čemuž jsou lehčí, křehčí a především lépe stravitelné.
Rané brambory se sklízejí 90-100 dní, mají nedozrálé hlízy, slupka je světlejší a tenká, hůře se tak loupou. Díky nízkému obsahu škrobu se nemusí před vařením namáčet a nehodí se pro přípravu kaší, placek ani těst. Bramborové knedlíky s uzeným si tak s raných brambor zřejmě nedopřejete. Ale nezoufejte i s malým množstvím surovin je možné z raných brambor vykouzlit výtečné pokrmy.
Jedinou nevýhodou raných brambor, pokud pomineme, že škrabkou je asi neoškrabete a škrabání brambor nožem je méně komfortní, je fakt že rané brambory se nedají dlouho skladovat. A to i při uskladnění v temném a chladném prostředí. Po dvou týdnech uskladnění jsou rané brambory připraveny o spoustu živin, nemají už svojí výtečnou chuť a konzistence není nejlepší.
Rané brambory se sklízejí zejména v období od 16. května do 30. června. Jedná se především o sezónní potravinu a poslední zbytky raných brambor je doporučené zlikvidovat do Vánoc. V Čechách je obecně konzumace všech typů brambor vysoká, průměrný obyvatel sní 7kg raných brambor za rok.

Zdroj:idnes.cz