Pozůstatek minulosti
Když vznikne nový kosmetický výrobek, je s ním nakládáno v mnoha ohledech podobně jako s novým léčivým přípravkem – než je vpuštěn na trh a je dán k dispozici lidem, musí se prověřit, jestli je nejen funkční, ale jestli nemůže lidem ublížit. Testování na lidem je přitom v mnoha ohledech diskutabilní. A proto se mnozí výrobci od počátku svého podnikání spoléhali na laboratorní zvířata – a kosmetiku testovali právě na nich. Je jasné, že například omlazující krém žádnou myš neomladil – ale ukázalo se, jestli jí třeba nevypadaly chlupy nebo neměla jiné zdravotní obtíže. Teprve pak se přešlo k úpravám a klinickým studiím s lidmi.
Bolesti a trápení
Leckomu připadá, že život jedné myši je postradatelný. Vždyť jich v přírodě je tolik! Považujeme je spíš za škůdce. Nebo nějaký králíček! Ale ti, kdo s laboratorními zvířaty pracují, se na věc často dívají jinak – k mnoha svým svěřencům přilnou, a přitom ví, že testování jim může způsobovat bolest a trápení. Platí to zejména u testování léčiv, ale ani kosmetické přípravky nemusejí být bez vedlejších účinků. A stejně tak tato situace, která není nepodobná týrání zvířat, trápí spoustu aktivistů a milovníků zvířat, kteří dlouhá léta protestovali proti takovým neetickým a často i zbytečným postupům.
Proč to zcela zakázat
Jedním z hlavních důvodů, proč by testování kosmetiky na zvířatech mělo být zcela zakázáno, je podle odborníků utrpení, které zvířata zažívají. Testování kosmetických produktů obvykle zahrnuje nejen jejich aplikaci na kůži, ale často se dávají i do oblasti očí zvířat. Což může způsobovat bolestivé stavy, ale i záněty a v nejzazším případě ztrátu zraku. Kromě toho jsou tato laboratorní zvířata testování často vystavována dlouhodobě, což jim navíc působí i psychické utrpení.
Nízká spolehlivost výsledků
Dalším důvodem, proč by testování kosmetiky na zvířatech mělo být zakázáno, je nízká spolehlivost výsledků. Je prokázáno, že zvířata na kosmetiku reagují jinak než lidé. A navíc různé druhy zvířat mohou mít odlišné reakce na totožný produkt. Takže tento způsob testování kosmetiky je vlastně hodně nespolehlivý.
Jiné cesty
V mnoha zemích světa bylo testování kosmetiky na zvířatech zakázáno. Evropská unie zakázala testování kosmetiky na zvířatech „už“ v roce 2004. Ale stále ještě existují země nebo firmy, které takto postupují. A to přitom v dnešní technologicky pokročilé době máme k dispozici nejrůznější alternativní metody, jak testovat kosmetiku a vyhnout se zkouškám na zvířatech. Ideální je testování na skupince dobrovolníků (z řad lidí, samozřejmě). To je nejen etické a spolehlivé, ale i férové, protože dobrovolníci vědí, do čeho jdou – a nedělají to zadarmo. Další alternativou jsou in vitro testy, které se provádějí na buněčných kulturách. Což je také velmi spolehlivé.
Přečtěte si také Péče o krásné vlasy krok za krokem nebo Hydratace pleti – správný směr nebo reklamní tah?